Turistika 1. – 6. ročník

Cieľom tohto záujmového útvaru je budovať v deťoch vzťah k voľnému pohybu v prírode, spoznávať náš región a pestovať v sebe schopnosť zdolávať prekážky. Naša činnosť je časovo upravená podľa trasy v trvaní 6 – 8 hodín. Spoznávame turistiku v každom ročnom období, pretože pre turistu neexistuje zlé počasie, iba zle oblečený turista.

Fotogaléria

Nedožery-Brezany 9.3.2024

Tentoraz sme sa vybrali k priehrade a zapojili sa do užitočnej záchrany migrujúcich žiab. Pán Měrka zo SZOPK v Prievidzi patrí k ochrancom prírody a krajiny. Porozprával nám o tejto dôležitej činnosti, ktorú môže robiť každý z nás. Naučil nás o živote žiab, ich užitočnosti a význame budovania zábran. Pomohli sme pri ich stavvaní a najväčším zážitkom bolo stretnutie so žabkami, ktoré sme si mohli chytiť. Po dobrej opekačke sme sa vybrali aj na turistickú trasu na sídlisko Kopanice. Počas tejto turistiky sme teda objavili opäť veľa zaujímavostí.

Pochod vďaky SNP – Cigeľ

20. januára 2024 sme sa zúčastnili veľkého hromadného podujatia turistov, ktoré sa koná každoročne už 48. ročník v obci Cigeľ. Zima síce bola tuhá, no sneh v lese nebol. Videli sme zaujímavé krásy prírody, odkryl sa nám nádherný výhľad z Jančekovej skaly. Všetci sa tešili na odmenu, ktorá čakala na lyžiarskom vleku. Technický sneh bol dostatočnou náplasťou na boľavé nohy a užili sme si ho dosýta. Ale veru nám aj vyhladlo a tešili sme sa na záverečný guláš. Deň, napriek obavám, nám vyšiel opäť fantasticky!

Jesenná turistika

Malý Grič 876 m n.m. Žiaci zo záujmového útvaru TURISTIKA sa opäť zapojili v ďalšom školskom roku do našej činnosti. Sme skvelá partia detí rôzneho veku, vznikli už medzi nami pekné kamarátstva a navzájom si pri zdolávaní prekážok pomáhame. Jeseň sme našli v plnej kráse a prešli sme sa z Handlovej, kde sme cestovali vlakom, pešou turistikou na Malý Grič. Strmým svahom, v závere cez reťaze sme sa dostali až na vrchol. Výhľad bol úžasný a doslova nás ťahal na ďalšie kopce. Niektorí bojovali so strachom z výšok, no pomohli sme, aby si nakoniec tiež vychutnali. Odmenou bola opekačka nad Veľkou Lehôtkou a zber bedlí, ktorých bolo neúrekom. Krásny deň v prírode!

Bralova skala

13.5.2023 sme si užili výstup na Bralovu skalu s krásnym počasím.

Hájska skala

22.4.2023 sme sa s naším ZÚ vybrali na turistiku do Ráztočna - Hájska skala. Niekedy dokážu očariť aj nenápadne a menšie túry. Táto 20 metrov vysoká vápencová skala je obľúbená vychádzka nad Ráztočnom.

Pochod vďaky SNP – Cigeľ, 28. január 2023

Naši malí turisti sa už nevedeli dočkať ďalšej turistiky. Chceli sme zažiť zimnú prírodu, no tento rok sa zima kdesi zabudla. V meste nemáme sneh, no oplatilo sa vydržať a vykročiť do hôr! Zima nás čakala tam, kde patria turisti – v horách. Zúčastnili sme sa najväčšieho turistického podujatia v našom regióne a pripojili sme sa k takmer dve tisícke turistov.

Bojnice – Šútovské sedlo 8.10.2022

Turistický krúžok sme otvorili jesennou prechádzkou na Šútovské sedlo. Prišli medzi nás noví členovia a spolu so skúsenejšími staršími kamarátmi spoznávali čaro a chuť turistiky. Odmenou pre všetkých bola Čajka v oblakoch a hlavne krásna farebná jeseň s príchuťou babieho leta.

Lesopark - opekačka 21/22

Našu turistickú sezónu sme ukončili opekačkou v lese. Zhodnotili sme, čo sa nám podarilo dosiahnuť a veruže sme už plánovali budúcu sezónu. Tešíme sa na ďalší rok! Ak máte radi prírodu a máte chuť zdolávať aj vyššie kopce, neváhajte. Pridáte sa k nám?

Temešská skala 21/22

Opäť sme zažili jednu perfektnú vydarenú turistickú sobotu. 21.5.2022 sme nasledovali kroky našej vedúcej turistiky a dôverovali jej voľbe. Spočiatku bola cesta nenáročná, cestovali sme do Rudnianskej doliny autobusom. Keď sme však zbadali v diaľke týčiacu sa Temešskú skalu, nebolo nám všetko jedno. Postupne sme zdolávali jedno stúpanie za druhým a po 2 hodinách šlapania sme s úžasom a radosťou obdivovali výhľady na okolie. Stálo to za tú námahu! Ďakujeme aj pánovi Habovčíkovi, ktorý s nami šiel a navzájom sme si pomohli.

Čistenie mestského parku v Prievidzi - Deň Zeme 21/22

V sobotu 23.4.2022 sme sa s naším turistickým krúžkom zapojili do podujatia „čistenie mestského parku v Prievidzi“. Oslovil nás pán Prilinský z organizácie Mladý ochranca prírody a radi sme sa pridali pre dobrú vec. Ako správni turisti sme zo sídliska Kopanice prišli peši. Počas trasy sme pozorovali jarnú prírodu a tešili sa z čistého koryta a brehov rieky Nitra. Stretli sme ďalších dobrovoľníkov, ktorí čistili opačný breh rieky. V mestskom parku sme sa stretli aj s inými dobrovoľníkmi, rozdelili sme sa do skupín a spoločnými silami vyčistili celé okolie parku. S dobrým pocitom a aj veselou náladou sme odovzdali odpad a pochutili si na opekačke a inom občerstvení. Pani poslankyňa mesta Prievidza Ing. Svitková nám pripomenula dôležitosť a význam takýchto aktivít pre našu Zem a obyvateľov a zdôraznila naše pocity, ktoré s nami zdieľa aj planéta. Objali sme trávu, stromy, no i kamarátov, aby sme si uvedomili zmysel našich činov. Naozaj to bol príjemný pocit, že aj my sme prispeli k zdraviu našej prírody, ktorá nás odmení svojou nádherou. Tešíme sa na turistiku jarnou prírodou!

Ráztočno – Hájska skala (Január 2022)

Tento rok sa nám podarila krásna zimná turistika neďaleko Prievidze. Zdanlivo nenáročná trasa nám v snehu dala trošku zabrať. Odmenou všetkým bola prechádzka čistou bielou prírodou v zasneženom kraji.

2.10.2021: Šútovské sedlo Bojnice

Turistický krúžok zo školy s energiou začal svoju činnosť 2. októbra 2021 zoznamovacou turistikou. 15 členov sa vybralo s vedúcou Mgr. Katarínou Holíkovou na Šútovské sedlo v Bojniciach. Takmer všetci členovia sú noví a spoznávali, čo naša príroda a okolie ukrýva. Deň bol skutočne nádherný, jesenný. Trasa mala aj náročnejšie úseky striedajúce aj zábavné oddychové miesta v prírode. Naša fotoprezentácia to len potvrdzuje. Už sa tešíme na ďalšie stretnutie.